Confidenţialitate


Cel mai lung mărţişor de lume, expus în România


Cel mai lung mărţişor de lume, expus în România

Cel mai lung mărţisor din lume va fi expus în luna martie, la Buzău, informează Agerpres.

Mărţişorul, ce aparţine Bibliotecii regionale din orașul Vidin, Bulgaria, are 17 kilometri lungime şi a intrat deja în Cartea Recordurilor anul trecut.

Acesta este inclus într-o expoziţie itinerantă care va trece şi prin Skopje, Vidin şi Sofia.

Totodată, în luna martie, Muzeul Judeţean Buzău va avea şi o expoziţie temporară cu datini şi tradiţii legate de purtarea mărţişorului.

Considerat “simbolul primăverii”, mărţişorul este o podoabă legată cu un fir alb şi unul roşu, pe care îl primesc în general fetele şi femeile, ca semn al revenirii la viaţă a naturii. Tradiţia mărţişorului încă se păstrează în ţări precum România, Republica Moldova, Macedonia şi Bulgaria.

Foto: Shutterstock


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”