Cehia – România: 1-2 în Fed Cup

România conduce Cehia cu 2-1 în confruntarea de Fed Cup de la Ostrava.

Simona Halep a învins-o pe Karolina Pliskova, într-un meci spectaculos, disputat “la mare luptă”, în 3 seturi.

Românca de pe locul al 3-lea mondial a câștigat primul set cu 6-4, dar l-a pierdut pe următorul cu 5-7.

În decisiv, ambele jucătoare au reușit break-uri și mingi spectaculoase, însă până la final Simona s-a impus cu 6-4 în fața Pliskovei, a 5-a clasată în ierarhia WTA. Partida a durat două ore și 40 de minute.

Va începe acum meciul al 4-lea, între Mihaela Buzărnescu și Katerina Siniakova. Dacă românca va câștiga, va aduce victoria “tricolorelor” cu 3-1.

În cazul în care va pierde, soarta confruntării se va decide la dublu unde gazdele sunt mari favorite findca Siniakova și Barbora Krejcikova sunt cele mai bune din lume în această probă.

România le-ar putea trimite pe teren pe Monica Niculescu și Irina Begu și ele într-o formă bună, după ce au câștigat împreună ultimul turneu, în Thailanda.