Confidenţialitate


Ce explicații le-a dat primarul Negoiță locuitorilor sectorului 3 după ce a construit străzi peste magistralele de gaz: „Nu strada noastră e pe țeava dumnealor, țeava dumnealor e sub strada noastră” | AUDIO


Ce explicații le-a dat primarul Negoiță locuitorilor sectorului 3 după ce a construit străzi peste magistralele de gaz: „Nu strada noastră e pe țeava dumnealor, țeava dumnealor e sub strada noastră” | AUDIO

Sursa foto: Inquam Photos / Mălina Norocea

Îngrijorați că s-ar putea produce o tragedie, locuitorii sectorului 3 al Capitalei i-au cerut socoteală primarului Robert Negoiță, după ce Recorder a dezvăluit că acesta a construit drumuri peste magistrale de gaz. La una dintre întâlnirile pe care le are periodic cu cetățenii din sector, Robert Negoiță le-a spus aceastora că drumurile au fost acolo dintotdeauna și că dacă există un pericol, Transgaz ar trebui să închidă acele drumuri.

Oamenii au vociferat și au atras atenția asupra pericolului unei explozii, după cum reiese dintr-o filmare distribuită pe Facebook de Grupul de Inițiativă Civică Pallady.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Primarul Robert Negoiță le-a spus oamenilor că țeava de gaze este sub strada lor, și că nu strada este pe țeava Transgaz.

„Drumurile astea au fost aici dintotdeauna”, a spus Robert Negoiță.

„Nu-i adevărat. A fost porumb, dar eu nu stau aici de atâția ani?”, au protestat oamenii.

„Dacă dânșii consideră că-s periculoase, 1: gazul care trece prin țeava aia nu-i nici al meu, nici al dumneavoastră. Gazul ăla e plătit de fiecare dintre noi, țevile sunt ale dumnealor, nu strada noastră e pe țeava dumnealor, țeava dumnealor e sub strada noastră”, le-a declarat Robert Negoiță locuitorilor sectorului 3.

„Doamne ferește!”, se aude o femeie exclamând.

„Este de datoria dumnealor să-și protejeze țeava, că-i țeava lor, nu-i nici a mea, nici a dumneavoastră”, a mai spus edilul sectorului 3.

„Da, dar de explodat, explodăm cu toții”, i-a răspuns o femeie.

Oamenii s-au arătat nemulțumiți de propunerea primarului de a închide străzile: „Păi și noi ce facem?”

„Dacă dumnealor consideră că există un pericol public cu străzile astea, eu le-am dat în scris să vină să le închidă azi”, a spus primarul Negoiță.

„Păi și noi ce facem, rămânem fără străzi?”, a strigat un bărbat.

„Și eu ce vreți să fac?”, a răspuns Negoiță.

Potrivit unei investigații a jurnaliștilor de la Recorder, în ultimii ani, în zona Brățării din estul Bucureștiului, primarul sectorului 3, Robert Negoiță, ar fi construit ilegal 11 drumuri peste conducte de gaz, drumuri care să deservească ansamblurile imobilizare ridicate în zonă.

Transgaz a dat în judecată primăria sectorului 3, pe care o acuză că a construit drumurile fără a avea avizele necesare și fără a fi luate măsuri de protejare a conductelor. Specialiștii avertizează că în urma traficul intens, pot apărea fisuri ale conductelor de gaze.


Ultimele stiri
1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…