Confidenţialitate


Cătălin Predoiu, despre o posibilă excludere a sa din PNL: „Sunt gata să accept aceste consecințe”


Cătălin Predoiu, despre o posibilă excludere a sa din PNL: „Sunt gata să accept aceste consecințe”

Sursa foto: Inquam Photos / Codrin Unici

Liberalul Cătălin Predoiu, ministru interimar al Afacerilor Interne, a declarat, miercuri, că nu va contesta o eventuală excludere a sa din PNL. Cu toate acestea, el a caracterizat drept „paradoxal” faptul că „cei care au votat un Guvern care includea liberali sunt considerați suspecți de neloialitate, dar votarea unui Guvern simplu PSD, chiar și cu condiții, este în regulă”.

Predoiu a explicat, într-o postare pe Facebook, că el și alți colegi din PNL au susținut în ultima perioadă că partidul trebuie să rămână implicat în guvernare, argumentând că România are nevoie de un executiv stabil și cu atribuții depline.

„Politica este arta posibilului. De peste o lună de zile, eu și alți colegi din PNL am susținut constant că partidul trebuie să participe la guvernare, deoarece România are nevoie de un Guvern funcțional, cu puteri depline, și fără PNL nu se prea poate. PNL este soluția crizei politice, nu AUR. Piețele financiare și mediul economic și-ar putea pierde răbdarea, iar prelungirea incertitudinii a generat costuri și riscuri pe care nu ni le puteam permite. În tot acest timp, în partid s-a discutat și s-a votat în mod repetat ideea că PNL nu ar trebui să continue la guvernare alături de PSD și că o perioadă în opoziție ar reprezenta cea mai bună opțiune pentru viitorul partidului. A fost o poziție susținută de conducere și de majoritatea colegilor”, a scris Predoiu pe Facebook.

Cătălin Predoiu: „Evoluția contextului ne-a pus pe unii dintre noi în fața unei dileme dificile”

El a spus că a avut însă o altă convingere – aceea că, „în momente dificile pentru țară, responsabilitatea față de interesul public trebuie să primeze” – și la fel au spus și alți colegi.

„Evoluția contextului ne-a pus pe unii dintre noi în fața unei dileme dificile: să acționăm conform convingerii că țara are nevoie urgentă de un Guvern sau să ne pliem convingerile în fața unui comandament partinic. Cu atât mai mult, am privit cu interes schimbarea de abordare din ultimele zile, când conducerea PNL a decis să susțină formarea unui nou Guvern. Dincolo de calculele politice inerente oricărei formațiuni, important este că s-a făcut un pas înainte pentru depășirea blocajului și pentru oferirea unui semnal de stabilitate către societate și către piețe. (Rămâne totuși faptul că cei care au votat un guvern care includea liberali sunt considerați suspecți de neloialitate, dar votarea unui Guvern simplu PSD, chiar și cu condiții, este în regulă. E un paradox)”, a mai scris Cătălin Predoiu, fost prim-vicepreședinte PNL.

Predoiu a mai precizat că a votat pentru Guvernul propus acum două zile pentru că reprezenta o soluție care putea închide o perioadă de incertitudine și putea repune instituțiile statului în mișcare.

„În democrațiile consolidate, partidele își asumă atât rolul guvernării, cât și pe cel al opoziției, însă există momente cruciale și împrejurări excepționale care reclamă acțiuni de excepție față de regula de a ține cont de propriul interes de partid. La fel a fost anul trecut, când s-a format Coaliția prooccidentală din partide care, în mod tradițional, s-au confruntat politic. Am ales să rămân consecvent convingerii că România avea nevoie urgentă de un Guvern și că acest obiectiv trebuia să prevaleze. Alți colegi au procedat similar”, a explicat Predoiu.

Cătălin Predoiu: „Știam că votul meu nu poate contribui la validarea unui Guvern”

Acesta a susținut că nu a fost vorba despre o conspirație contra PNL, ci o „exprimare politică spontană pentru salvarea situației cu un Guvern care includea și câțiva liberali”, o „opțiune de prioritizare, nu de subminare”.

Predoiu a mai spus că, în momentul în care a votat, știa că Guvernul nu va mai trece, pentru că nu existau voturile necesare în sală, dar a ales să sublinieze, încă o dată, nevoia țării de a avea un Executiv.

„Știam că votul meu nu poate contribui la validarea unui Guvern, pentru că nu erau suficiente voturi ca să se valideze Guvernul. La fel au procedat și ceilalți colegi din PNL care au votat «pentru». La momentul începerii votării, era clar că Guvernul era ca și respins. Puteam să ne abținem de la vot și să evităm o discuție neplăcută cu partidul, dar am ales să ne spunem un punct de vedere până la capăt. E adevărat, implicit am făcut și o alegere de perspectivă, ținând cont de poziția partidului”, a adăugat Predoiu.

Liberalul a mai arătat că nu va contesta o eventuală decizie a partidului de excludere

„În ceea ce mă privește, sunt gata să accept aceste consecințe. Nu cer nimănui nimic. Nu voi contesta o eventuală decizie a partidului de excludere. O voi lua ca atare, nu o voi comenta și îmi voi continua activitatea publică în condițiile date. În același timp, consider că acei colegi care doresc să nu fie supuși sancțiunilor și o exprimă ca atare trebuie să aibă șansa unui dialog și a unui compromis cu partidul, în condiții rezonabile atât pentru ei, cât și pentru partid. Și nu doar ca un intermezzo până când noul statut va fi aprobat, pentru ca apoi să fie eliminați sau puși definitiv în umbră și desconsiderați”, a mai scris Predoiu.


Ultimele stiri
Neamţ: focar de pestă porcină africană, confirmat într-un fond cinegetic gestionat de Direcţia Silvică

Instituțiile statului și firmele private nu vor mai putea cere copie după cartea de identitate. Proiect de lege…

Franța: a fost înregistrată cea mai caldă noapte din istoria măsurătorilor meteorologice din țară | AUDIO

Vaslui: Accident la trecerea de cale ferată din Tutova. Un autotren s-a ciocnit cu un tren InterRegio |…

INS: Veniturile gospodăriilor au crescut cu 13,6% în 2025. Pntru ce alocă românii cei mai mulți bani lunar…

Iaşi: Aproximativ 50 persoane, evacuate din Palas Campus după izbucnirea unui incendiu la o cafenea. Nu sunt victime

Social-democrații se reunesc astăzi pentru a stabili pașii pe care îi vor urma în procesul de formare a…

Cum sprijină ENGIE companiile în tranziția către energie verde, într-un context energetic tot mai complex (P)

Ziua Iei, sărbătorită astăzi în muzeele din întreaga țară prin expoziții dedicate portului tradițional | GALERIE FOTO

Germania: traficul feroviar a fost „paralizat” din cauza unei probleme tehnice la sistemele de radiocomunicații | AUDIO