Caroline Garcia, posibilă adversară a Simonei Halep la Rogers Cup

Jucătoarea franceză Caroline Garcia, locul 21 WTA, a învins-o, joi, cu 6-4, 6-2, în 75 de minute, pe americanca Catherine Bellis, locul 36 WTA, calificându-se în sferturile de finală ale Rogers Cup.

Garcia ar putea da piept în faza următoare cu Simona Halep, dacă românca va ajunge şi ea în sferturi. Halep a mai jucat cu Garcia un meci, în 2016, la Sydney, în optimi, pe care l-a câştigat cu 6-4, 2-6, 6-1.

Până la Garcia, Halep trebuie să treacă de Barbora Strycova di Cehia, locul 26 WTA, într-un meci care va avea loc în jurul orei 22.00.

Calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Toronto este recompensată cu 58.185 de dolari şi cu 190 de puncte WTA.

Jucătoarea cehă Karolina Pliskova, locul 1 WTA şi favorită principală, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului Rogers Cup, la care cap de serie 2 este Simona Halep.

Pliskova a beneficiat în optimi de abandonul japonezei Naomi Osaka, locul 50 mondial. Pliskova s-a impus în primul set cu 6-2, l-a pierdut pe a doilea cu 6-7 (4), şi conducea cu 1-0 în al treilea în momentul abandonului adversarei sale, după o oră şi 46 de minute de joc.

Karolina Pliskova o va întâlni în faza următoare pe câştigătoarea meciului dintre poloneza Agnieszka Radwanska, locul 10 WTA, şi daneza Caroline Wozniacki, locul 6 WTA.

Tot joi, Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, va evolua cu sportiva cehă Barbora Strycova, locul 26 WTA, în optimile de finală ale Rogers Cup.