Căpitanul echipei naționale, Nicolae Stanciu, despre meciul cu Turcia din barajul pentru CM 2026: Vom trata meciul ca atare și suntem conștienți de importanța lui | AUDIO
Sursa foto: Inquam Photos/ Alex Nicodim
Două zile ne despart de partida decisivă România – Turcia: tricolorii s-au antrenat aseară la Mogoșoaia în formulă completă, sub comanda lui Mircea Lucescu. La Istanbul se va juca șansa naționalei României de a participa la Campionatul Mondial, după 28 de ani. Căpitanul echipei naționale, Nicolae Stanciu, spune că tricolorii se gândesc doar la victorie.
Căpitanul echipei naționale, Nicolae Stanciu: „Nu ne gândim cu cine sau ce va fi în următorul meci, ne axăm doar pe acest prim meci”
„Vorbeam și cu băieții înainte de începerea preliminariilor, de când sunt la echipa națională, și nu doar eu, ci suntem mai mulți jucători care au trecut prin preliminarii de mondial și nu am fost niciodată la baraj sau să fim aproape. Acum este pentru prima dată pentru noi când avem în față un astfel de meci. Îl vom trata ca atare și suntem conștienți de importanța lui. Nu ne gândim cu cine sau ce va fi în următorul meci, ne axăm doar pe acest prim meci. Important este să trecem de el, apoi vom vedea”, a spus căpitanul echipei naționale, Nicolae Stanciu.
Pentru a se califica la Campionatul Mondial, în cazul unei victorii cu Turcia, tricolorii trebuie să învingă – în finala barajului – și pe câștigătoarea din meciul Slovacia – Kosovo.
Semifinala cu Turcia începe la ora 19:00, joi seară.





