Campionul Marian Drăgulescu s-a destăinuit, în direct, la Europa FM

Gimnastul Marian Drăgulescu a fost invitatul lui Ovidiu Ioaniţoaia în emisiunea de luni seara, Tribuna 0.

În septembrie, Marian Drăgulescu a cucerit medalia de aur la sărituri şi pe cea de bronz la bară, la Cupa Israelului, desfăşurată la Tel Aviv.

La începutul acestei luni, la Mondiale, Marian Drăgulescu a câștigat medalia de argint la sărituri, calificându-se, astfel, la Rio.

După o pauză de patru ani, a mărturisit pentru Europa FM că motivele care l-au determinat să se întoarcă la antrenamente au fost calificarea la Jocurile Olimpice şi câştigarea medaliei de aur, singura care îi lipseşte din palmares.

Ultima dată când a participat la un concurs a fost în 2011, la Campionatele Mondiale şi a ajutat echipa română să se califice la Olimpiada din 2012.

După ce s-a retras din activitatea de performanţă, Marian Drăgulescu a devenit antrenor la clubul Steaua, unde a preluat secţia de gimnastică masculină, alături de o echipă de antrenori tineri, printre care se numără foştii săi colegi din lotul olimpic, Alin Jivan şi Adrian Bucur.