Confidenţialitate


Aproape 1000 de camere de supraveghere din apropierea frontierelor, inclusiv în România, accesate de Rusia pentru a monitoriza traseul ajutoarelor occidentale către Ucraina | AUDIO


Aproape 1000 de camere de supraveghere din apropierea frontierelor, inclusiv în România, accesate de Rusia pentru a monitoriza traseul ajutoarelor occidentale către Ucraina | AUDIO

Rusia a încercat să spioneze și să saboteze livrările de ajutoare către Ucraina, prin accesarea camerelor de supraveghere din apropierea frontierelor – inclusiv în România. Informațiile apar într-un raport comun elaborat de serviciile de informații din Marea Britanie, SUA și mai mulți aliați NATO, scrie The Guardian. În cazul României, ar fi fost accesate aproape 1.000 de camere.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Potrivit raportului, atacurile au vizat camere aflate în apropierea punctelor de trecere a frontierei, a gărilor sau a instalațiilor militare – pentru a monitoriza traseul ajutoarelor occidentale către Ucraina. În total, peste 10.000 de camere ar fi fost compromise, dintre care majoritatea în Ucraina, dar și aproximativ 1.000 în România.

Ar fi fost accesate de unitatea cunoscută și ca Fancy Bear – o ramură a serviciilor militare de informații ale Rusiei, deja cunoscută pentru atacuri cibernetice în trecut, inclusiv asupra Comitetului Democrat din SUA sau a Agenției Mondiale Anti-Doping.

Centrul Național de Securitate Cibernetică din Marea Britanie le recomandă companiilor și ONG-urilor implicate în transportul de ajutoare către Ucraina să ia măsuri imediate: activarea autentificării multifactor, actualizarea sistemelor și supravegherea traficului de rețea.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Maramureș: 27 de percheziții domiciliare și la sediile a 12 firme într-un dosar de furt de lemn, fapte de contrabandă, uz de armă fără drept și purtare abuzivă | AUDIO


Ultimele stiri
Ciprian Ciucu a depus jurământul pentru funcția de primar general al Capitalei. El se declarară încrezător și promite…

Vladimir Putin a acuzat Ucraina de începerea războiului în 2022 și a prezentat o hartă a Rusiei care…

Mai multe cadre MAI au donat sânge în cadrul unui eveniment-spectacol, la care au luat parte și copii:…

Secția de ATI pentru nou-născuți a spitalului „Marie Curie” din București se extinde. Mai e nevoie de jumătate…

România în Direct. Care este gustul Crăciunului tău?

Impozitele auto cresc de la 1 ianuarie, în funcție de norma de poluare și capacitatea cilindrică. Lia Olguța…

Carburanții se scumpesc din 1 ianuarie. Cât vor plăti șoferii la pompă pentru benzină și motorină | AUDIO

STUDIU: Românii consumă tot mai puține băuturi nealcoolice din cauza creșterii prețurilor și a taxei pe zahăr. Cea…

Berea rămâne liantul socializării și în cele mai frumoase momente ale iernii: 78% dintre români o aleg și…

Tiramisu la pahar cu Mascarpone Delaco