Budescu este ce mai bun fotbalist al etapei în Europa League

Constantin Budescu a fost ales de UEFA cel mai bun jucător al primei etape din faza grupelor Europa League.

Mijlocaşul de 28 de ani – despre care s-a speculat recent că ar fi avut un conflict cu antrenorul Nicolae Dică, a contribuit decisiv la succesul cu 3-0 contra cehilor de la Viktoria Plzen.

Budescu a obţinut un penalty, pe care tot el l-a şi transformat la jumătatea primei reprize, iar înaintea pauzei a marcat cu un lob, după o pasă la fel de spectaculoasă primită de la Alibec.

Alături de Constantin Budescu, UEFA i-a mai nominalizat pentru titlul de “fotbalistul primei etape” pe Andre Silva, de la AC Milan, Alexis Sanchez de la Arsenal sau Alexander Kokorin de la Zenit Sankt Petersburg. Românul a strâns 46% dintre voturi, urmat de rusul Kokorin, care nu a adunat decât 23% dintre opţiuni.

Amintim, celălalt gol al “roş-albaştrilor” din victoria cu Plzen a fost marcat de Denis Alibec.

În următoarea rundă, echipa lui Nicolae Dică se va deplasa în Elveţia, pentru meciul cu Lugano, învinsă joi cu 2-1 de Hapoel Beer Sheva.