Borussia Dortmund, prima finalista a Ligii Campionilor

Echipa lui Jose Mourinho a inceput in forta – Cristiano Ronaldo, Ozil si Higuain au irosit ocazii uriase in primul sfert de ora, apoi dominatia Realului si-a pierdut din intensitate. Borussia a fost foarte aproape de a inscrie pe debutul reprizei secunde, cind polonezul Lewandowski a trimis in bara.

Finalul a fost unul incendiar – Benzema si Sergio Ramos au inscris in ultimele zece minute insa forcingul Galacticilor, impinsi din spate de 71.000 de suporteri, nu a mai produs reusita care ar fi dus meciul in prelungiri.

Borussia afla miercuri cu cine va juca pentru trofeul Champions League, dupa returul dintre Barcelona si Bayern Munchen care se joaca pe Camp Nou de la scorul de 4-0 in favoarea germanilor.