Confidenţialitate


Belgia: Bărbat arestat după ce a încercat să intre înarmat cu un cuțit în clădirea în care se află biroul premierului Alexander de Croo


Belgia: Bărbat arestat după ce a încercat să intre înarmat cu un cuțit în clădirea în care se află biroul premierului Alexander de Croo

Un bărbat înarmat cu un cuțit a fost arestat luni, 6 ianuarie, în Belgia, după ce a încercat să intre în clădirea în care se află biroului prim-ministrului Belgiei, Alexander de Croo, potrivit Politico. Premierul belgian a transmis pe X că este „ușurat că nimeni nu a fost rănit în timpul incidentului cu cuțitul”.

Potrivit poliţiei, incidentul s-a produs luni, în jurul orei locale 10:00, în apropiere de Rue de la Loi, numărul 16, sediul biroului prim-ministrului belgian şi nu departe de Comisia Europeană şi Consiliul European.

„Un bărbat înarmat cu un cuțit a fost imobilizat de poliția militară”, a declarat luni un purtător de cuvânt al prim-ministrului Alexander De Croo, citat de Politico. „Bărbatul a fost transferat la secția de poliție. Ofițerii poliției militare nu au fost răniți în incident”, a adăugat el.

Poliția locală a confirmat arestarea, afirmând că bărbatul a amenințat personalul militar staționat la fața locului, dar, potrivit presei locale, nu au stabilit încă motivele bărbatului.

Premierul belgian a scris luni pe contul său de X că este „ușurat că nimeni nu a fost rănit în incidentul cu cuțitul”. 

„Bărbatul a fost arestat și urmărim îndeaproape situația cu poliția”, a precizat oficialul belgian.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Crima din Ieud. Propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile în cazul tinerilor cercetați după moartea unui bărbat și rănirea altor 3 în fața unei mănăstiri | AUDIO


Ultimele stiri
SRI a instruit aproape 1.200 de profesori să identifice elevii care ar putea ajunge teroriști | AUDIO

Gorj. Peste 800 de oi ale unui fermier vor fi eutanasiate după ce au fost confirmate cu variolă…

CE Natație. David Popovici ajunge în semifinalele probei de 100 metri liber cu cel mai bun timp

Centrala de la Cernavodă ar putea fi oprită controlat după ce Dunărea a scăzut cu încă 3 centimetri

Cutremur Columbia: Peste 130 de oameni și-au pierdut viața, aproape 500 au fost răniți | AUDIO

Căsuțe pentru pisicile comunitare din Arad. Primăria le va oferi gratuit asociațiilor de proprietari | AUDIO

Radu Miruță, vizită la unităţile de producţie ale Otokar şi Rheinmetall de la Mediaș: „Este un lucru sănătos…

Nivelul Dunării continuă să scadă. Apele Române recomandă noi lucrări de dragare. Ar fi nevoie să plouă două-trei…

Atacul asupra ambulanței din Cluj: cum a dus dezinformarea despre „ambulanța care răpește copii” la violență. Sociolog: „Trebuie…

Columbia: Cel puțin 50 de oameni au murit după ce un cutremur cu magnitudinea 7,4 a lovit vestul…



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează