Begu și Buzărnescu au ieșit din sferturi la Wimbledon

Jucătoarele române de tenis Irina Begu și Mihaela Buzărnescu au fost eliminate din sferturile probei de dublu la Wimbledon.

Cele două au cedat în trei seturi împotriva americancei Nicole Melichar și cehoaicei în vârstă de 43 de ani – Kveta Peschke.

Scorul a fost 5-7, 6-4, 6-4, iar meciul a durat două ore și 5 minute. Turneul pe iarbă de la Wimbledon, al 3-lea Grand Slam al sezonului, a pus în joc premii totale de 22 de milioane de dolari.

Begu și Buzărnescu au rămas cu un cec de 75.000 de dolari și 430 de puncte WTA la dublu. Mihaela și-a egalat cea mai bună performantă la dublu la un Grand Slam, realizată tot anul acesta la Roland Garros.

Irina a jucat o semifinală la Australian Open, însă acest sfert este cel mai bun rezultat reușit de ea la Wimbledon.