Bayern Munchen a castigat Liga Campionilor

Bayern Munchen este pentru a 5-a oara in istorie cea mai buna echipa a Europei. Bavarezii au castigat finala Ligii Campionilor, jucata pe cea mai cunoscuta arena a batranului continent – Wembley, 2-1 in fata conationalei Borussia Dortmund.

Bayern a deschis scorul in minutul 60 prin Madzukici, apoi Gundogan a egalat din penalty in minutul 68, iar victoria a adus-o Arjen Robben in minutul 89, olandezul depasindu-l cu un dribling si o reluare ametitoare pe portarul Weidenfeller, cel mai bun jucator al Borussiei, care pana la acea faza avusese niste interventii aproape incredibile. In tribune s-au aflat peste 86.000 de fani nemti, iar brigada de arbitrii italieni condusa de Nicola Rizzoli nu a avut probleme mari. Capitanul echipei bavareze Philipp Lahm, a primit trofeul de la presedintele UEFA Michel Platini si cancelarul Germaniei: Angela Merkel. Primul medaliat a fost antrenorul Jupp Heinkckes, care va parasi acum formatia pentru a fi lasa locul lui Pep Guardiola din sezonul urmator.

Bayern, care a castigat anul acesta si titlul in Bundesliga, poate realiza ‘tripla’ daca va cuceri si Cupa Germaniei la 1 iunie. Intre timp, se poate gandi si la Supercupa Europei in care o va infrunta pe Chelsea Londra la 30 august. Cum englezii sunt la un pas de a-l reinstala ca tehnician pe Jose Mourinho, portughezul s-ar putea intalni din nou in acel meci cu Guardiola – fostul sau rival de pe banca Barcei in Primera Division.