Barcelona – Elche 3-0

Messi, autor al unei duble, a punctat o data in fiecare repriza iar alaturi de el a mai inscris si Munir.

Catalanii au jucat mai bine de o repriza cu un om in minus, dupa ce Mascherano a vazut rosu direct in minutul 44.

Echipa lui Cosmin Contra, Getafe, a cedat 1 la 3 in deplasare la Celta Vigo iar luni se joaca Real Madrid – Cordoba si Rayo Vallecano – Atletico.

In Premier League, Manchester United a mai pierdut doua puncte dupa infringerea cu Swansea din etapa inaugurala. Echipa lui Louis van Gaal a scos doar o remiza in deplasare la Sunderland, scor 1 la 1.

In Germania, prima etapa din Bundesliga, Alexandru Maxim a inscris pentru VfB Stuttgart in egalul 1-1 obtinut pe terenul Borussiei Monchengladbach.