Bacău: Administratorul public al municipiului a fost trimis a doua oară în judecată, într-un dosar de fraudă cu fonduri europene | AUDIO
Sursa foto: Facebook / DNA
Administratorul public al municipiului Bacău, Ciprian Piștea, este trimis din nou în judecată de DNA, într-un al doilea dosar privind fraudarea fondurilor europene. Potrivit procurorilor anticorupție, alături de alți doi funcționari din Primărie, el ar fi decontat ilegal peste 1,4 milioane de lei în cadrul proiectului de management al traficului derulat de primărie.
Anchetatorii spun că firmele constructoare ar fi încasat banii pentru materiale noi de pavaj pentru trotuare, deși în realitate au folosit pavelele vechi, găsite la fața locului sau puse la dispoziție chiar de primărie. Ulterior, funcționarii l-ar fi indus în eroare pe primarul Bacăului pentru a depune documentele false la Agenția de Dezvoltare Nord-Est, în speranța că sumele vor fi decontate din bani europeni. Atât Primăria Bacău, cât și Ministerul Investițiilor și Proiectelor Euroopene au anunțat că se constituie parte civilă în dosar. DNA a pus deja sechestru pe aproape 280.000 de euro aparținând administratorului firmei de construcții.
Este a doua oară în mai puțin de două luni când administratorul public Ciprian Piștea ajunge în fața judecătorilor. În luna decembrie, acesta a mai fost trimis în judecată într-un dosar similar, fiind acuzat de un prejudiciu de 6 milioane de lei pentru plata unor parcări de biciclete nefuncționale.





