Austria Viena – Astra Giurgiu: 1-2 în Europa League

Campioana României – Astra Giurgiu a produs o surpriză în penultima etapă a grupelor Europa League, învingând-o cu 2-1 în deplasare pe Austria Viena și mărindu-și șansele de calificare în primăvara europeană. Austriecii au deschis scorul în minutul 57 prin Rotpuller, însă au rămas în 10 din minutul 65, când Grunwald a primit al 2-lea cartonaș galben. Antrenorul Marius Șumudică a mutat inspirat introducându-l pe Daniel Florea, care a egalat în minutul 79 după un șut al lui Alibec respins în față de portar, apoi a obținut un penalty în minutul 88, în urma căruia Budescu a adus victoria.

În ultima etapă, la 8 decembrie, Astra va juca acasă cu AS Roma, care este deja calificată după ce a învins-o tot joi cu 4-1 pe Viktoria Plzen.