Australian Open: Serena Williams, eliminată de Karolina Pliskova

Serena Williams a fost eliminată, miercuri dimineața, în sferturile de finală ale Openului Australiei.

După ce a trecut de Simona Halep, fosta lideră mondială a cedat în fata Karolinei Pliskova. Cehoaica a câștigat primul set cu 6-4, l-a pierdut la mare luptă pe al doilea cu același scor, iar în decisiv a triumfat uluitor, cu 7-5, după ce a fost condusă cu 5-1 și a salvat 4 mingi de meci.

Karolina Pliskova a câștigat, așadar, 6 game-uri la rand, 3 pe serviciul Serenei.

Meciul a durat două ore și 12 minute.

În semifinale, Karolina Pliskova o va întâlni pe Naomi Osaka, învingătoare, după doar o oră și 10 minute, în fața ucrainenei Elina Svitolina, 6-4, 6-1.

Japoneza de 21 de ani este în acest moment lideră mondială, devansând-o pe cehoaica Petra Kvitova, care o detronase, marți, pe Simona Halep.

În cealaltă semifinală de la Melbourne, Petra Kvitova se va duela cu revelația ediției, americanca Daniele Rose Collins.