Athletic Bilbao si Atletico Madrid se vor intilni in finala Europa League de la Bucuresti

Athletic Bilbao s-a calificat in ultimul act dupa un final dramatic in returul pe teren propriu cu Sporting Lisabona. Bascii au intors pina la pauza infringerea 1 la 2 suferita in prima mansa iar meciul se indrepta spre prelungiri, insa Llorente a inscris golul calificarii in minutul 87. Echipa lui Marcelo Bielsa a mai punctat prin Laskurain si Gomez in timp ce reusita lui Sporting i-a apartinut olandezului Wolfswinkel.

Atletico Madrid va veni la Bucuresti dupa ce a cistigat ambele manse cu Valencia. Dupa victoria 4-2 obtinuta in meciul tur, trupa lui Diego Simeone s-a impus cu 1 la 0 in deplasare, gol Adrian, si a rezistat pe final cu un om in minus.

Finala Europa League in care Athletic Bilbao si Atletico Madrid se vor infrunta pe Arena Nationala este programata pe 9 mai.