Astra s-a calificat in grupele EL in timp ce Petrolul a parasit competitia continentala

Gruparea antrenata de Daniel Isaila s-a calificat in premiera in grupele Europa League dupa ce a trecut cu greu de una dintre cele mai titrate formatii ale fotbalului european.

Giurgiuvenii castigasera in Franta cu 2-1, iar acasa au pierdut cu 1-0 – beneficiind de golul in plus marcat in deplasare. Reusita echipei pregatite de Hubert Fournier a fost semnata de Ferri in minutul 23, iar la oaspeti au evoluat nume cunoscute din fotbalul mare, ca Jallet, Malbranque sau Lacazette.

Petrolul nu a reusit sa intoarca pana la urma infrangerea pe teren propriu – 1-3 cu Dinamo Zagreb, si a fost invinsa si in Croatia cu 2-1.

Gazdele au deschis scorul prin Cop, dupa 22 de minute de joc, Albin a egalat dupa pauza, iar croatii au confirmat victoria in al 6-lea minut de prelungiri, prin Antolici.