Astra – Inverness 0-0

Astra Giurgiu s-a calificat în turul 3 preliminar al Europa League.
Victoria cu 1-0 din Scoția le-a fost suficientă elevilor lui Marius Șumudică. Ei vor juca în continuare cu West Ham United, care a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de Birkirkara din Malta. Echipa engleză a câștigat prima manșa cu 1-0, iar aseară a primit gol în primul sfert de oră și din minutul 45 a evoluat în inferioritate numerică. Meciul a fost singurul al rundei ajuns la penaltyuri iar maltezii au ratat o dată.
Astra va juca săptămâna viitoare la Londra prima manșă a întâlnirii cu West Ham United.
FC Botoșani nu a reușit să treacă de turul doi preliminara€¦a fost învinsă și pe teren propriu de Legia Varșovia cu un usturător 3-0. Polonezii au dechis scorul încă din minutul 7 iar până la pauză a fost 2-0. Antrenorul Leo Grozavu a spus că jucătorii săi au fost depășiți de miză la debutul în cupele europene.