Astra – FCSB: 2-0 în Liga 1

FCSB a fost învinsă cu 2-0 în deplasare la Astra Giurgiu, în penultimul meci al etapei a 19-a din Liga 1 și a rămas la două puncte în spatele liderei CFR Cluj, care are și un meci mai puțin.

Primul gol a fost marcat în minutul 64 de Alex Ioniță din penalty, după ce tot el a fost faultat în careu de Enache, iar apoi Bertrand Abang a punctat în minutul 81.

“Roș-albaștrii” au jucat în 10 din minutul 80, Bogdan Planic a fost scos pe targă și dus la spital, suspect de fractură la gamba stângă, după ce portarul Florin Nița a căzut peste el, încercând să respingă o minge.

De la giurgiuveni, Alexandru Stan a primit și el al 2-lea cartonaș galben în prelungiri.

CFR s-ar putea distanța la 5 puncte luni, când o va întâlni pe Sepsi Sfântu Gheorghe de la ora 20:45, în încheierea rundei.

Tot duminică, Gaz Metan Mediaș a remizat: 1-1, acasă, cu FC Voluntari. Pentru ardeleni a marcat Golubovici în minutul 73, iar ilfovenii au egalat prin Bălan în minutul 76.