Astra – FCSB: 0-3 în Liga 1

FCSB a revenit în fruntea clasamentului în play-off-ul Ligii 1, după ce a învins-o cu 3-0 în deplasare pe Astra Giurgiu, în ultimul meci al etapei a 5-a.

Gnohere a marcat în minutul 27 din penalty, Denis Man a înscris și el în minutul 47, iar tabela a închis-o Pintilii în minutul 49, cu un șut de la 25 de metri din vole.

FCSB are acum 41 de puncte și este urmată de CFR Cluj cu 39, iar a 3-a este CSU Craiova, care a adunat 34 de puncte.

Tot luni seară, în play-out, FC Botoșani a câștigat în deplasare la ACS Poli Timișoara, scor 1-0, prin golul marcat de Axente în minutul 61.

Moldovenii s-au apropiat la 4 puncte de lidera acestei faze, Dinamo, în timp ce bănățenii sunt pe poziția a 6-a a play-out-ului, cu un punct mai mult decât Gaz Metan Mediaș, aflată pe locul al 7-lea, retrogradabil.