Astra – CSU Craiova: 1-0 în Liga 1

Astra Giurgiu a învins-o cu 1-0 pe CS Universitatea Craiova, pe teren propriu, în ultimul meci din etapa a 6-a a play-off-ului a Ligii 1.

Golul a fost marcat de japonezul Takayuki Seto în minutul 78, cu un șut plasat de la marginea careului.

Echipa din Bănie a folosit o echipă cu mai multe schimbări, ca portarul Laurențiu Popescu, fundașii Marius Briceag și Vladimir Screciu, mijlocașul Andrei Santos sau atacantul Andrei Burlacu.

Astra, pregătită de Gigi Mulțescu, care a antrenat echipa olteană în sezonul trecut, a bifat prima ei victorie din play-off. CSU Craiova are un singur punct în ultimele 3 deplasări.

Tot luni, în play-out, FC Botoșani a remizat acasă cu Sepsi Sfântu Gheorghe: 2-2.

Moldovenii au înscris la prima ocazie, în minutul 18, prin Plămadă, Sepsi a egalat în minutul 42 la primul șut pe poartă, prin Petrovikj. Mureșenii au trecut în avantaj în minutul 61 prin Simonovski, cu un șut la vinclu de la marginea careului, iar FC Botoșani a egalat la ultima fază, în minutul 94, prin Tincu.

Gazdele au jucat în 10 din minutul 48, când Plămadă a primit al 2-lea galben.

Sepsi a adunat 20 puncte și este pe locul al 4-lea în play-out, iar Botoșaniul rămâne pe locul 2, cu 29 de puncte.