Astra – CFR Cluj: 1-2 în Liga 1

Campioana Astra Giurgiu a fost învinsă cu 2-1 acasă de CFR Cluj, în ultimul meci al etapei a 8-a și și-a micșorat dramatic șansele de a prinde play-off-ul Ligii 1. Bud a deschis scorul pentru ardeleni în minutul 5, apoi Denis Alibec a egalat în minutul 13 cu un șut superb la vinclu de la 25 de metri. Victoria a adus-o Nascimento din penalty încă din minutul 21. Astra este pe locul al 10-lea cu 20 de puncte iar CFR Cluj stă pe poziția a 5-a la 5 puncte de lidera Steaua. Cu cele 6 puncte de penalizare cu care a început sezonul, formația antrenată de Vasile Miriuţă ar fi fost pe primul loc.

Tot joi, Pandurii Târgu Jiu a remizat 1-1 cu FC Voluntari, goluri marcate de Sânmărtean și Balaur. Oltenii sunt pe locul al 8-lea cu 24 de puncte și ilfovenii pe al 9-lea cu 22 de puncte.