Astra a urcat pe locul al 2-lea in Liga 1

Astra Giurgiu a urcat, cel putin pana luni, pe locul al 2-lea in Liga Intai. Echipa antrenata de Valentin Sinescu a invins-o cu 2-0 pe campioana CFR Cluj in primul meci al etapei a 16-a.

Budescu a marcat in prelungirile primei parti dar dintr-o pozitie clara de offside, iar Ivanovski a inchis tabela in minutul 86. In ultimele secunde, CFR a ratat un penalty prin Kapetanos, care a sutat slab, in bratele lui Silviu Lung Jr. Tot vineri, Petrolul a invins-o la Ploiesti, tot cu 2-0, pe ‘U’ Cluj. Golurile au fost marcate de cei mai valorosi doi fotbalisti care au ajuns gratis de la formatia ardeleana la cea prahoveana in aceasta vara: Adrian Cristea in minutul 8 si Gicu Grozav in minutul 76.

Deasemenea, Gloria Bistrita a remizat acasa, 1-1 cu FC Brasov. Oaspetii au deschis scorul prin Machado in minutul 57, iar gazdele au egalat imediat dintr-un penalty transformat de Curtulus. Portarul Dolha i-a salvat de bistriteni aparand apoi o lovitura de la 11 metri, dar echipa antrenata de Nae Manea ramane in zona retrogradarii.