Astra a fost învinsă cu 3-2 de Austria Viena în Europa League

Campioana României – Astra Giurgiu a debutat cu o înfrângere în grupele Europa League: 2-3 acasă cu Austria Viena. În partida jucată pe „Arena Națională” cu doar 1.600 de suporteri în tribune, pentru austrieci au marcat Holzhauser, Friesenbichler și Grunwald, iar golurile giurgiuvenilor au fost înscrise de Alibec și Săpunaru. Oaspeții au jucat în 10 din minutul 79, când Rotpuller a primit direct cartonaș roșu pentru o intrare cu talpa.

În cealaltă partidă a grupei, AS Roma a remizat 1-1 în deplasare la Viktoria Plzen. În alte meciuri jucate în prima etapă din Europa League, Anderlecht cu Chipciu și Stanciu titulari a învins-o cu 3-1 pe Gabala, echipa lui Mircea LucescuZenit Sankt Petersburg a câștigat cu 4-3 la Maccabi Tel Aviv după ce a fost condusă cu 3-0 până în minutul 77, Manchester United a pierdut cu 0-1 la Feyenoord, iar Athletic Bilbao a cedat cu 0-3 la Sassuolo. Amintim, tot joi seară, Steaua joacă în deplasare în Turcia cu Osmanlispor.