ASA Tg Mureș riscă să rateze prezența în play-off-ul Ligii Întâi

Vicecampioana sezonului trecut a pierdut aseară cu 0-1 în deplasare la CFR Cluj și depinde de rezultatele ultimei etape a sezonului regulat. Nouvier a marcat în minutul 73 golul care o ține pe ASA pe locul al 7-lea, la un punct de CSMS Iași, ocupanta ultimei poziții ce duce în play-off. Adrian Mutu a fost titular și a reacționat nervos când a fost schimbat de antrenorul Petre Grigoraș, în repriza secundă. Meciurile decisive se vor juca sâmbătă: laTg Mureș va merge FC Botoșani în timp ce ieșenii o vor înfrunta în deplasare pe Steaua. La egalitate de puncte muresenii au avantajul rezultatelor directe.
Într-un alt meci jucat aseară, Viitorul a câștigat cu 2-1 pe terenul ultimei clasate, Petrolul Ploiești. Golurile s-au marcat în interval de 6 minute, la jumătatea reprizei secunde. Fostul jucător al Petrolului, Pablo de Lucas a deschis scorul pentru echipa lui Hagi, Ganea a mărit avantajul iar Paolucci a transformat apoi un penalty. Viitorul rămâne astfel a 3-a în clasament, la 4 puncte de liderul Astra.
Steaua și Pandurii pot menține aceeași distanță dacă se impun în meciurile de astăzi. Gorjenii vor primi de la ora 18 replica Universității Craiova iar Steaua va juca de la 20:30 în deplasare la FC Voluntari.