AS Roma și FC Sevilla s-au calificat în sferturile Ligii Campionilor

Italienii de la AS Roma și spaniolii de la FC Sevilla au ajuns în sferturile Champions League.

În returul optimilor, “giallorossi” au eliminat-o pe Şahtior Doneţk, pe care i-au învins cu 1-0 pe “Stadio Olimpico”, după ce ucrainenii se impuseseră în tur cu 2-1.

Golul calificării a fost marcat de bosniacul Edin Dzeko în minutul 52. Şahtior a jucat în 10 oameni din minutul 79, când a fost eliminat Ivan Ordec, pentru un fault ca ultim apărător.

FC Sevilla a scos-o din luptă pe Manchester United, pe care a învins-o cu 2-1 pe “Old Trafford”, cu 75.000 de suporteri în tribune.

După 0-0 în Spania, gruparea antrenată de Vincenzo Montella a marcat de două ori prin francezul Wissam Ben Yedder, în minutele 74 și 78, la doar două minute după ce intrase pe gazon.

Englezii au înscris golul de onoare prin Romelu Lukaku, în minutul 84. Ben Yedder a marcat până acum de 8 ori în 7 partide din Champions League.