Undă verde de la NASA. Echipajul Artemis 2 va părăsi orbita Pământului și se va îndrepta spre Lună | AUDIO
Sursa foto: NASA
Misiunea Artemis 2 va părăsi orbita Pământului și se va îndrepta spre Lună. NASA a dat undă verde echipajului într-o manieră inedită: centrul de control a difuzat piesa „Green Light”, interpretată de John Legend.
Capsula spațială Orion se poate îndrepta spre Lună. Centrul de control din Houston le-a dat „undă verde” celor patru astronauți pentru manevra de injecție translunară, menită să propulseze echipajul către satelitul natural al Terrei, pentru prima dată de la misiunea Apollo 17 din 1972.
În difuzoarele navei s-a auzit melodia „Green Light”, interpretată de John Legend și André 3000.
Procedura de pornire a motorului va avea o durată de 5 minute și 49 de secunde. Apoi, sistemele vor ajusta traiectoria orbitală la o altitudine și mai mare deasupra Pământului, iar echipajul își va începe călătoria de trei zile către Lună.
Astronauții – trei americani și un canadian – vor înconjura satelitul natural al Terrei, apoi se vor folosi de gravitația corpului ceresc pentru a se întoarce acasă.





