Arsenal Londra a revenit de la 0-3 și a remizat 3-3 cu Burnley

Revenire spectaculoasă reușită de Arsenal în etapa a 20-a din Premier League. Echipa “Tunarilor” a remizat 3-3 în deplasare la Burnley, după ce gazdele au condus cu 3-0 din minutul 58.

Arsenal a recuperat diferența în ultimele 20 de minute, prin golurile marcate de Alexis Sanchez, Lucas Perez și Giroud-ultimul în minutul 90+2. Este pentru prima oară cînd formația londoneză revine de la 0-3 într-un meci din Premier League.

“A fost un test fizic și mental”, a spus managerul”Tunarilor”, Arsena Wenger, care a adăugat că jucătorii lui “au refuzat să piardă” pe terenul pe care și alte echipe mari au lăsat puncte. În urma rezultatului de marți, Arsenal se menține pe poziția a patra, însă ar putea fi depășită de Tottenham, care primește miercuri, în închiderea rundei, vizita liderului Chelsea.