Argentina a castigat meciul-maraton din Cupa Davis cu Brazilia

Argentina a castigat pana la urma intalnirea-maraton de Cupa Davis cu Brazilia. Infruntarea a avut nevoie de o partida decisiva, dupa ce scorul a fost duminica 2-2, in urma celui mai lung meci de simplu din istoria competitiei. Leonardo Mayer a avut nevoie de 6 ore si 42 de minute, pentru a se impune in fata lui Joao Souza. Doar setul decisiv a durat doua ore si jumatate, fiind ajudecat de argentinian cu 15-13. Vechiul record data din 1982 – de la meciul castigat de John McEnroe contra lui Mats Willander, in 6 ore si 22 de minute. Confruntarea hotaratoare, dintre Federico Delbonis si Thomaz Belluci, s-a oprit duminica seara din cauza intunericului si s-a reluat luni. Argentinianul a castigat dupa 3 ore si 15 minute, scor: 6-3, 3-6, 6-2, 7-5.