Confidenţialitate


Arad: Numărul călătoriilor cu tramvaiul ar putea crește cu până la 30%, dacă va fi introdus transportul gratuit. Arădean: „Ar fi bine să fie gratuit și nu numai pentru cei din oraș” | GALERIE FOTO


Arad: Numărul călătoriilor cu tramvaiul ar putea crește cu până la 30%, dacă va fi introdus transportul gratuit. Arădean: „Ar fi bine să fie gratuit și nu numai pentru cei din oraș” | GALERIE FOTO

Sursa foto: Ciprian Boițiu, Europa FM

Numărul călătorilor ar putea crește cu până la 30% dacă măsura introducerii gratuității pentru transportul public în comun va fi implementată în municipiul Arad, așa cum a anunțat primăria. Și numărul oamenilor care circulă cu tramvaiele în zilele cu gratuitate deja implementată a crescut cu un sfert.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Datele de la Compania de Transport Public arată că, în zilele de vineri, când funcționează programul „Vinerea Verde”, iar transportul în comun este gratuit în tot orașul, numărul călătorilor este mai mare față de zilele în care se plătesc bilete.

Directorul CTP Arad, Claudiu Godja: „În 2025, creșterea călătoriilor a ajuns la aproximativ 25% față de celelalte zile ale săptămânii”

„S-a accentuat creșterea numărului de călătorii în cadrul programului ‘Vinerea Verde’. În 2025, creșterea călătoriilor a ajuns la aproximativ 25% față de celelalte zile ale săptămânii, raportat la 2024, când creșterea călătoriilor vinerea a fost de 20% față de celelalte zile ale săptămânii. Ca estimare, raportându-ne la aceste procente, este posibil ca, în cazul gratuității totale a transportului public, să se atingă o creștere de 30% a numărului total de călătorii.”

„Ar fi o idee excelentă”, consideră un arădean

Mulți arădeni abia așteaptă introducerea gratuității complete.

„Am o părere foarte bună, circulă bine tramvaiele. Abonamentul este 120 de lei în fiecare lună, iar într-un an se adună”, a declarat o arădeancă.

„Ar fi bine să fie gratuit și nu numai pentru cei care sunt din Arad”, consideră o altă arădeancă.

„Ar fi foarte ok să circule toată lumea”, este de părere un arădean.

„Ar fi o idee excelentă”, a spus un alt arădean.

Doar anul trecut, peste 470.000 de călătorii gratuite au fost înregistrate în zilele de vineri. De când a fost lansat, în iulie 2023, și până la finalul anului 2025, au fost contabilizate peste 1.230.000 de călătorii gratuite.

Proiectul se află în faza de analiză și consultare juridică. Primarul Călin Bibarț susține că măsura ar încuraja folosirea transportului în comun și ar valorifica investițiile realizate în ultimii ani, Aradul dispunând de o flotă aproape integral nouă de tramvaie și autobuze electrice.

În prezent, bugetul CTP Arad este acoperit în proporție de aproximativ 85% din subvenții publice, iar susținătorii proiectului afirmă că o suplimentare a acestora ar putea face posibil transportul gratuit pentru toți arădenii.


Ultimele stiri
Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse Venezuelei pentru a permite operațiunile de salvare după cele două cutremure devastatoare

Ministerul Educației solicită inspectoratelor școlare să asigure apă potabilă, aer condiționat și asistență medicală în centrele de examen…