Confidenţialitate


Arad: Înșelăciune cu 40.000 de lei, după ce un bărbat s-a dat drept inspector ANAF și polițist. Vinovatul, plasat sub control judiciar | AUDIO | VIDEO | GALERIE FOTO


Arad: Înșelăciune cu 40.000 de lei, după ce un bărbat s-a dat drept inspector ANAF și polițist. Vinovatul, plasat sub control judiciar | AUDIO | VIDEO | GALERIE FOTO

La Arad, un bărbat s-a prezentat în fals ca fiind director ANAF sau ofițer sub acoperire, ocazie cu care a înșelat un bărbat cu aproape 40.000 de lei. Individul nu este la prima faptă de acest fel și este vizat de mai multe anchete pentru că s-ar fi îmbrăcat polițist și s-ar fi comportat ca atare. Chiar dacă procurorii au cerut arestarea sa preventivă, judecătorul a decis să fie cercetat sub control judiciar.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Procurorii din Parchetul de pe lângă Judecătoria Arad spun că individul este suspectat că a indus în eroare un alt bărbat folosindu-se de calitatea mincinoasă de director al ANAF sau ofiţer sub acoperire MAI, sens în care i-a solicitat victimei 20.000 de lei pentru plata unei sancţiuni contravenţionale, 8.200 de lei pentru licenţă de transport persoane şi de 11.100 de lei ca avans de vânzare terenuri confiscate de către ANAF. Banii au fost virați efectiv în contul bancar deţinut de către inculpat.

Inițial ancheta a vizat doi bărbați.

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean Arad, Mădălin Florin Herbei: Prejudiciul a fost recuperat parțial

„Pentru aceste servicii, bănuiții ar fi primit de la persoana vătămată aproximaitiv 39.000 de lei, prejudiciu care a fost recuperat parțial. Cei doi inculpați au fost depistați într-un imboil din municipiu, având asupra lor două pistoale neletale, de tip airsoft, cătușe, precum și alte documente susceptibile a fi falsificate”, a precizat purtătorul de cuvânt al IPJ Arad, Mădălin Florin Herbei.

Procurorii au cerut arestarea preventivă a unuia dintre bărbați, însă judecătorul de drepturi şi libertăţi a dispus luarea măsurii controlului judiciar pe o perioadă de 60 de zile pentru înşelăciune în formă continuată.

Conform unor informații, bărbatul nu este la prima fată de acest fel, ci este vizat de mai multe anchete, pentru că s-ar fi îmbrăcat în polițist și s-ar fi comportat ca atare. Într-un caz este condamnat în primă instanță, iar în alte spețe este cercetat în continuare.

Celălalt bărbat nu este deocamdată cercetat.

Sursa foto: Poliția Română

Sursa video: Poliția Română

Citește și: SJU Craiova, obligat de instanță să plătească 300.000 de euro daune unor părinți, după ce fetița lor a rămas cu sechele grave în urma aplicării greșite a unei perfuzii | AUDIO


Ultimele stiri
Arad: Eclipsa parțială de Lună va putea fi admirată din centrul orașului, unde vor fi instalate telescoape |…

Lucrările la o linie de tramvai din Capitală, oprite după descoperirea unor posibile vestigii arheologice | GALERIE FOTO

SUA: Andrew și Tristan Tate vor apărea joi în fața unei instanțe pentru a solicita eliberarea pe cauțiune…

Viitură de proporții în Nepal și Tibet. Peste 160 de oameni au murit și mai mult de 1.300…

PSD și PNL se acuză reciproc de blocarea legii salarizării. Fostul ministru al Muncii, Florin Manole: De vină…

Brașov: Protest spontan la Carfil, fabrica din industria de apărare. Angajații reclamă neplata salariilor | AUDIO

Personalitatea: constantă sau schimbătoare?

Vor moldovenii Unirea cu România? Ideea a revenit în atenția publică după invazia rusă în Ucraina | AUDIO

Botoșani: Copil de șase ani, în comă după ce sora lui i-a aplicat patru plasturi cu Fentanyl, în…

Salvamont Brașov face apel la donarea de sânge. Stocurile sunt critice pentru toate grupele



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează