Arad: Cursurile de la Palatul Copiilor, mutate online după ce unei fetițe i-a căzut o bucată de faianță în cap. ISJ: Săptămâna viitoare vom finaliza documentele pentru a ne muta în clădirea nouă | AUDIO
Sursa foto: Ciprian Boițiu, Europa FM
Palatul Copiilor din centrul Aradului și-a trecut toate cursurile în online. Măsura a fost luată de Inspectoratul Școlar după ce, săptămâna trecută, un părinte a acuzat că fetiței sale i-a căzut o bucată de faianță în cap, din cauza stării precare a Palatului.
Clădirea în care funcționează Palatul Copiilor în acest moment, care este extrem de degradată, este retrocedată, motiv pentru care autoritățile plătesc chirie și nu pot face investiții. O clădire nouă a Palatului Copiilor, începută în 2008, nu este nici acum folosită. Chiar dacă este gata în cea mai mare parte, autoritățile mai au nevoie de câteva avize, inclusiv de contorul de curent.
Șeful Inspectoratului Școlar Arad, profesorul Marius Gondor: „Nu este clădirea noastră, este o clădire retrocedată de câțiva ani”
„Motivul este starea degradată a clădirii în care funcționăm, în chirie. Nu este clădirea noastră, este o clădire retrocedată de câțiva ani de zile. Având în vedere și incidentul care a fost săptămâna trecută, de care, repet, îmi pare rău, clădirea este destul de degradată, pericole pot fi oricând. Și până acum, conducerea Palatului, dacă a identificat o zonă, a izolat-o. Dar, iată, apar tot mai multe zone din acestea, cu pericole, și nu vrem să creăm asemenea incidente. Am luat decizia ca, pe această săptămână, să facem online, iar săptămâna viitoare, fiind vacanță, ne-am dat termen pentru a finaliza documentația necesară pentru a ne muta în clădirea nouă”, a declarat șeful Inspectoratului Școlar Arad, profesorul Marius Gondor.
Dacă, în următoarele două săptămâni, nu se vor rezolva toate documentele pentru ca, după vacanță, elevii să înceapă cursurile în noua clădire, Inspectoratul Școlar spune că are un plan B: cursurile se vor desfășura în școli din oraș.
Construcția noului imobil trebuia finalizată în 2013, însă, de-a lungul timpului, finanțările de la Guvern au fost oprite, astfel că proiectul este mult întârziat.
Palatul Copiilor are o tradiție de peste 70 de ani, iar la cele 30 de cercuri cultural-artistice, sportive și tehnico-aplicative se înscriu anual peste 2.500 de elevi, cu vârste între 4 și 18 ani.





