Confidenţialitate


Arad: Călătorii așteaptă ore întregi pe peron, după ce CFR Călători a suspendat zeci de trenuri din cauza datoriilor: „Sunt oameni care au nevoie de tren/ Sunt aici de ieri dimineață” | AUDIO


Arad: Călătorii așteaptă ore întregi pe peron, după ce CFR Călători a suspendat zeci de trenuri din cauza datoriilor: „Sunt oameni care au nevoie de tren/ Sunt aici de ieri dimineață” | AUDIO

Sursa foto: Ciprian Boițiu, Europa FM

Mii de călători s-au trezit azi că nu mai pot ajunge la destinație cu trenul, după ce 70 de trenuri au fost anulate din cauza datoriilor pe care CFR Călători le are la CFR Infrastructură. Pentru mulți navetiști, trenul este singurul mijloc de transport spre casă.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Călător: „Ce am auzit, s-au anulat trenurile. Trenul merge trei zile, merge mai mult, eu știu.”

Ciprian Boitiu: Dumneavoastră ce tren folosiți?

Călător: „Bradul și încolo și încoace. Am venit ieri dimineața și când mă întorc acasă?”

Ciprian Boitiu: Ce faceți în cazul acesta?

Călător: „Stau în gară, ce să fac. Atâta vreme, ce să fac…”

Ciprian Boitiu: De când stați în gară?

Călător: „Sunt aici de ieri dimineață.”

Oamenii au aflat de la ghișeele de informare din gări că situația ar putea dura câteva zile.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Călător: „Ne-au spus că durează câteva zile, două-trei zile. Poate le dau drumul iar să circule.”

Ciprian Boițiu: Dumneavoastră unde mergeți?

Călător: „La Gura Humorului.”

Ciprian Boițiu: Și acum ce faceți?

Călător: „Stau aici până se reglementează treburile.”

Naveta cu mijloacele rutiere de transport este mai scumpă, mai spun cei obișnuiți să facă curse cu trenul. Chiar dacă au întârzieri mari, tot e mai bine pe calea ferată, ne-au mărturisit mai multe persoane care așteptau în gara din Arad.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Navetist: „Sunt oameni care au nevoie de tren și ar trebui să le lase așa cum sunt, chiar dacă au întârzieri de-ți vine rău. Cu autobuzul este scump; oamenii au nevoie de transport. Sunt copii care vin la școală. Ce fac copiii?”

Ciprian Boițiu: Dumneavoastră sunteți afectat, dacă mergeți cu trenul?

Călător: „Ne afectează.”

Ciprian Boițiu: Ce faceți în cazul acesta, în care nu mai sunt trenuri? Cu ce veniți?

Călător: „Cu ocazie, cu mașini.”


Ultimele stiri
Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse Venezuelei pentru a permite operațiunile de salvare după cele două cutremure devastatoare

Ministerul Educației solicită inspectoratelor școlare să asigure apă potabilă, aer condiționat și asistență medicală în centrele de examen…

CM 2026. Norvegia – Franța, meci așteptat de suporterii celor două naționale pe străzile din Boston: norvegienii imită…

Liderii fostei Coaliții sunt față în față cu președintele Nicușor Dan. Partidele vin cu două propuneri de premier:…