Confidenţialitate


Arad: bărbat, arestat preventiv după ce și-ar fi agresat în repetate rânduri partenera | AUDIO


Arad: bărbat, arestat preventiv după ce și-ar fi agresat în repetate rânduri partenera | AUDIO

Sursa foto: Shutterstock

Un bărbat din Arad a fost arestat preventiv. Este acuzat că ar fi agresat-o în repetate rânduri pe partenera sa și chiar ar fi ars-o cu fierul de călcat pe picioare. Femeia nu a raportat niciodată abuzurile, de frica bărbatului. Salvarea ei a venit după ce apropiații au văzut-o cu răni și au anunțat poliția.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Bărbatul de 37 de ani are un întreg istoric al violenței față de partenera sa, o femeie de 36 de ani.

Procurorii din Parchetul de pe lângă Judecătoria Arad spun că, în martie, în timp ce se afla în locuința comună din municipiul Arad, pe fondul unui conflict spontan și al consumului de substanțe psihoactive, bărbatul, care era agent la o cunoscută firmă de pază din oraș, a lovit-o pe femeie cu pumnul, cu picioarele și cu un baston telescopic, în zona capului și a membrelor. Femeia a suferit leziuni traumatice și a avut nevoie de până la șase zile pentru vindecare.

Nu a sunat însă la poliție să ceară ajutor. A suferit în tăcere și, de frica bărbatului, nu a mers nici măcar la medic pentru a primi tratament. Norocul femeii a fost că rănile din zona capului au fost văzute de colegi, care au sunat la 112.

Așa s-a aflat că era doar unul dintre multele episoade de violență domestică la care era supusă victima.

Procurorii mai spun că, în cursul lunii august 2025, în timp ce se afla în locuința comună, bărbatul i-a provocat femeii mai multe arsuri la nivelul picioarelor cu un fier de călcat încins la temperaturi ridicate.

Nici atunci femeia nu a spus nimănui și, în pofida durerilor intense, de frica bărbatului nu a mers la medic. Pe lângă suferința fizică, femeia a rămas și cu cicatrici mari, un prejudiciu estetic grav și permanent, mai spun procurorii.

Agresorul a fost expertizat psihiatric și s-a stabilit că are tulburări de personalitate, pe fondul consumului de droguri.

Cei doi au o fetiță, care a fost luată din familie de rude, tocmai din cauza violențelor repetate la care era martoră.

În urma incidentelor, bărbatul a fost concediat. Acesta este oricum arestat preventiv.

Autoritățile fac apel la victime să ceară ajutor de la primele acte de violență, deoarece o bătaie odată începută poate continua, iar violența se poate agrava, punând chiar în pericol viața victimelor. De asemenea, persoanele care au cunoștință despre astfel de cazuri sunt sfătuite să anunțe poliția.

Pentru a sesiza cazuri de violență domestică, trafic de persoane, discriminare de gen sau discriminare multiplă, ai la dispoziție linia telefonică gratuită de ajutor specializat 0800 500 333


Ultimele stiri
David Popovici, campion european la 200 de metri liber. Devine primul înotător care realizează dubla 100 – 200…

O a doua dronă a fost găsită vineri în județul Tulcea

Incendii în Spania: rămășițele a trei regi ai Aragonului, evacuate dintr-o mănăstire | AUDIO

Accident grav în Mureș: trei oameni, între care un minor, au murit și patru au fost rănite |…

Viorel Pașca scapă de sechestrul pus pe conturile și averea familiei sale. Ce au decis judecătorii | AUDIO

Fotbalistul norvegian Erling Haaland a stabilit patru recorduri mondiale pentru performanțele sale | AUDIO

Legea salarizării bugetare: Ministerul Muncii trimite amendamentele la Cotroceni în weekend | AUDIO

Accident rutier pe A0. Un om și-a pierdut viața, iar altul a fost rănit și transportat la spital

Copiii din Germania vor primi câte zece euro lunar pentru pensia privată. Măsura se aplică până la vârsta…

Tulcea: A fost securizată zona unde au fost găsite resturile dronei care a explodat. O echipă a MApN…



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează