Confidenţialitate


Aplicația yeParking, prin care șoferii își distribuie locurile de parcare atunci când nu le folosesc, se extinde în alte două orașe


Aplicația yeParking, prin care șoferii își distribuie locurile de parcare atunci când nu le folosesc, se extinde în alte două orașe

yeParking este o aplicație gratuită care adună o comunitate cu mii de conducători auto, dispuși să își distribuie locurile de parcare atunci când nu le folosesc. La rândul lor pot parca gratuit pe sute de locuri disponibile în yeParking.

După Cluj-Napoca și Brașov, yeParking ajunge și în alte două orașe mari din România: Iași și Oradea.

“Este foarte important să vorbim la modul cel mai serios, în 2020, de digitalizare și soluții moderne. Mai ales în contextul actual. Dar aceste lucruri nu pot fi făcute fără implicare și din partea societății civile. De aceea, noi credem în puterea și bunul simț al comunității. Am venit cu această soluție cu speranța rezolvării unei probleme cu care ne confruntăm zilnic. Iași și Oradea completează lista orașelor unde yeParking va deveni prietenul șoferilor, așa cum se întâmplă deja la Cluj și Brașov. Planurile noastre de dezvoltare cuprind și restul orașelor mari din România”, a declarat Mihai Lodoabă, co-fondator și CEO yeParking.

În cele două orașe se prefigurează deja provocări privind suficența locurilor de parcare. Potrivit unui studiu al Consiliului Concurenței, la Iași 5 șoferi se bat pe un loc de parcare. În timp ce în Oradea există 17 mii de parcări domiciliare la aproape 80 de mii de autoturisme care circulă pe străzi.

În Cluj-Napoca, yeParking funcționează de aproape doi ani, iar din luna februarie s-a extins și în Brașov.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”