Confidenţialitate


ANM: Cod galben și cod portocaliu de vânt puternic și vijelii în 19 județe și în Capitală | AUDIO


ANM: Cod galben și cod portocaliu de vânt puternic și vijelii în 19 județe și în Capitală | AUDIO

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis mai multe avertizări Cod galben şi Cod portocaliu de vânt puternic şi vijelii. Treptat, acestea vor afecta, începând din această seară, întreaga ţară. Primul cod galben intră în vigoare la ora 20:00, până marți dimineață la ora 08.00 și vizează jumătatea vestică a țării.

Vântul va bate cu până la 65 km/h în Banat, Crișana, Oltenia și în Maramureș. În Carpații Occidentali și în Carpații Meridionali, la altitudini mari, rafalele pot atinge chiar și 110 km/h.

Marți, intră în vigoare un cod portocaliu, până la ora 18.00, ce vizează 19 judeţe şi Capitala.

Oana Catrina, meteorolog ANM: „În zonele montane rafalele vor depăși 120 de km/h”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Vântul va avea intensificări susținute începând cu orele dimineții în partea de nord, nord-vest și parțial în centru. Începând cu orele după-amiezii și în partea de sud-est a teritoriului rafalele vor fi, în general, de 80-85 km/h, iar la altitudini mari, în zonele montane rafalele vor depăși 120 de km/h”, a transmis Oana Catrina, meteorolog ANM.

Spre după-amiază, rafalele de vânt se vor intensifica și în București

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Pentru zona municipiului București, vremea va fi vântoasă mâine, iar la rafală vor fi viteze de 60-70 km/h și temporar de 80 km/h”, a precizat Oana Catrina, meteorolog ANM.

Tot marți, până la ora 22:00, în restul țării rămâne valabil un alt cod galben de intensificări ale vântului şi vijelii.

Potrivit ANM, în zona montană înaltă, la peste 1600 m altitudine, se vor semnala precipitații mixte.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Roxana Bojariu, climatolog: Temperaturile de vară vor fi mai mari. Secetele și incendiile de vegetație vor fi favorizate | AUDIO


Ultimele stiri
Turist de 56 de ani, salvat în Munții Făgăraș, în urma unei intervenții dificile, la peste 2.000 de…

Prima seară de proteste în Arad față de neregulile din justiție

Protest și în Constanța pentru o justiție fără corupție| Manifestanții au cerut demisia șefei Înaltei Curți, Lia Savonea

Laureatul premiului Nobel pentru Pace, Ales Bialiațki, eliberat de Belarus în cadrul unei înțelegeri cu SUA

Ministerul Sănătăţii: 7 din 8 probe de apă analizate de la Spitalul “Sf. Maria” din Iaşi, neconforme |…

Proteste pentru schimbări în justiție au loc vineri seară în București și în alte orașe din țară: „Susținem…

Ce dosare importante au avut unii dintre magistrații care au stat în spatele președintei Curții de Apel București…

Solidaritate între magistrați, după denunțarea problemelor din justiție. Patru judecători din Arad au semnat scrisoarea magistraților: „Există acele…

Vrancea: Două femei au ajuns la spital cu suspiciune de botulism. Medicii veterinari au prelevat probe din mâncarea…

Două tipuri de lapte praf pentru bebeluși au fost retrase din magazine, după găsirea unei bacterii care provoacă…