Confidenţialitate


Anglia amână ultima etapă de relaxare a restricțiilor antiepidemice


Anglia amână ultima etapă de relaxare a restricțiilor antiepidemice

Premierul britanic a anunţat, luni seara, că ultima etapă de relaxare a restricțiilor antiepidemice se amână cu 4 săptămâni.

Potrivit lui Boris Jonson, decizia “prudentă” urmează preocupărilor provocate de înmulțirea “peste așteptări” a contaminărilor cu varianta Delta a coronavirusului, depistată inițial în India, și care a devenit majoritară în Regatul Unit.

Conform planului inițial, la 21 iunie ar fi trebuit ridicate ultimele măsuri de “distanţare socială”, anume ca sălile de spectacole să poată funcţiona la capacitate maximă, nunţile şi reuniunile de persoane să aibă loc fără limite, iar pub-urile şi cluburile de noapte să se redeschidă.

Guvernul de la Londra vrea să intensifice campania de vaccinare în perioada următoare, a transmis liderul din Downing Street 10.

Mutația indiană (Delta) este cu 60% mai contagioasă decât cea britanică (Alpha).


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”