Trei sferturi dintre salariații din România resimt o presiune financiară crescută din cauza scumpirilor din ultima perioadă | AUDIO
Sursa foto: Shutterstock
Trei sferturi dintre salariații din România susțin că resimt o presiune financiară crescută din cauza scumpirilor din ultima perioadă. În plus, peste 35% dintre români ar fi dispuși să-și găsească o activitate suplimentară pentru a-și mări veniturile, arată un sondaj realizat recent.
Aproape jumătate dintre participanții la sondaj au spus că se simt copleșiți și abia reușesc să-și acopere, din salariu, cheltuielile de bază, iar aproape 35% sunt interesați să aibă și chiar caută o activitate suplimentară care să le aducă bani în plus.
Cei mai mulți ar alege o activitate flexibilă. Printre opțiuni se numără livrările la domiciliu și activitățile de tip ridesharing. De altfel, 5% dintre cei chestionați au mărturisit că au deja o activitate suplimentară față de locul de muncă actual.
Suma de care ar avea nevoie în plus la salariu ar fi cuprinsă între 2.000 și 3.000 de lei, iar pentru a se descurca, majoritatea declară că ar avea nevoie de un salariu de 7.000 de lei net.
Doar 19% dintre respondenți au spus că se descurcă cu banii din salariu, dar că au renunțat la micile plăceri sau la obiceiul de a pune bani deoparte, lunar.
Sondajul a fost realizat de platforma de recrutări eJobs, în februarie, în rândul a 3.156 de respondenți – candidați și angajați de pe piața muncii.




