Confidenţialitate


Anchetă la Târgu-Jiu: Suspiciuni de lovire în cazul unei femei care a murti de COVID-19


Anchetă la Târgu-Jiu: Suspiciuni de lovire în cazul unei femei care a murti de COVID-19

Procurorii Parchetului de pe langă Judecătoria Târgu-Jiu anchetează moartea unei paciente, confirmată cu Covid, dar care ar fi suferit lovituri în spital.

Plângerea a fost depusă de tatăl pacientei.

Femeia în vârstă de 52 de ani a murit în septembrie, anul trecut, și pentru că a fost confirmată cu Sars-Cov2 nu i s-a efectuat necropsia care ar fi putut confirma o eventuală agresiune.

Femeia s-a simțit rău în luna august a anului trecut și a fost dusă la Spitalul de Pneumoftiziologie din Dobrița, spital sport Covid.

Atunci, i s-a spus că este confirmată cu infecție cu Sars-Cov2.

După câteva zile, a fost transferată la Spitalul din Târgu-Jiu pentru că starea de sănătate a acesteia s-a agravat.

Tatăl femeii susține că la spitalul din Dobrița a fost legată și bătută și a și filmat urmele de agresiune.

Potrivit corespondentului Europa FM, Gabriela Mladin, conducerea spitalului din Dobrița susține, însă, că s-ar fi făcut o anchetă internă care nu a dovedit cele susținute.

Directorul spune că, dacă aparținătorii aveau suspiciuni de agresiune, trebuia să o ducă pe femeie la un examen medico-legal.

Doar că, aceasta era confirmată cu Covid și depindea de aparatele de oxigen, lucru imposibil pentru aparținători.

La spitalul din Târgu-Jiu, femeia a ajuns la Terapie Intensivă.

Era în stare gravă.

După 10 zile de internare la acest spital, femeia a decedat, având și comorbidități.

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgu-Jiu desfășoară o anchetă in rem, pentru ucidere din culpă și purtare abuzivă.


Ultimele stiri
Hunedoara: Descoperire nouă la Castelul Corvinilor. Au fost găsite două documente vechi de peste 150 de ani, depuse…

„Sirenele libertății” vor răsuna sâmbătă la Timişoara, un gest simbolic care marchează ziua declarării primului oraş liber de…

Ciprian Ciucu, după ce a depus jurământul pentru funcția de primar general al Capitalei: „Va urma o perioadă…

Vladimir Putin a acuzat Ucraina de începerea războiului în 2022 și a prezentat o hartă a Rusiei care…

Mai multe cadre MAI au donat sânge în cadrul unui eveniment-spectacol, la care au luat parte și copii:…

Secția de ATI pentru nou-născuți a spitalului „Marie Curie” din București se extinde. Mai e nevoie de jumătate…

România în Direct. Care este gustul Crăciunului tău?

Impozitele auto cresc de la 1 ianuarie, în funcție de norma de poluare și capacitatea cilindrică. Lia Olguța…

Carburanții se scumpesc din 1 ianuarie. Cât vor plăti șoferii la pompă pentru benzină și motorină | AUDIO

STUDIU: Românii consumă tot mai puține băuturi nealcoolice din cauza creșterii prețurilor și a taxei pe zahăr. Cea…