Agenția Cocktail Holidays se confruntă cu un blocaj financiar. Președintele ANAT: Turiștii trebuie să verifice statusul pachetelor, pentru că unele nu au fost plătite | AUDIO
Sursa foto: Shutterstock
Ministerul Economiei și Turismului reacționează după ce în presă au apărut informații referitoare la un posibil faliment al uneia dintre cele mai vechi firme de turism din România. Este vorba despre operatorul Cocktail Holidays, acuzat de mai multe agenții partenere că nu și-a plătit colaboratorii și care ar urma să-și ceară insolvența. Ministerul Economiei dă asigurări că niciun român aflat în străinătate nu este afectat.
Niciun român aflat în străinătate nu este afectat, conform informațiilor primite de Ministerul Economiei și Turismului, care precizează că, până la această oră, au fost înregistrate două sesizări, ambele fiind deja soluționate.
Totodată, firma Cocktail Holidays verifică, în ordine cronologică, situația plecărilor și transmite agențiilor partenere dacă vor fi eventuale anulări, astfel încât turiștii să fie notificați în timp util.
Însă președintele ANAT, Asociația Națională a Agențiilor de Turism din România, Alin Burcea, recomandă turiștilor care au cumpărat pachete de la Cocktail Holidays să verifice dacă plățile au fost
Alin Burcea, președintele ANAT: „Recomand celor la care serviciile nu sunt plătite să nu plece”
„Să-și verifice statusul pachetelor. Sunt unele pentru care nu a fost plătit nimic și trebuie să vadă care este stadiul. Recomand celor la care serviciile nu sunt plătite să nu plece”, recomandă Alin Burcea, președintele ANAT.
Alin Burcea acuză Guvernul din ultimii ani de toate falimentele din turism și că nu a înființat un fond de garantare a agențiilor de turism și unul pentru biletele de avion.






