A murit Ilie Ilașcu, fost deținut politic al regimului din Transnistria. Trupul neînsuflețit va fi depus la capela Bisericii „Sfânta Sofia” din București | AUDIO
Sursa foto: Facebook / Ilie Ilașcu
A murit fostul deținut politic al regimului din Transnistria, Ilie Ilașcu. Fost deputat în Parlamentul de la Chișinău, și senator în Parlamentul României din partea Partidului România Mare, Ilie Ilașcu avea 73 de ani și a susținut unirea României cu Basarabia. Trupul neînsuflețit va fi depus astăzi la capela Bisericii „Sfânta Sofia” din București, unde cei care l-au cunoscut pot veni până joi să îi aducă un ultim omagiu.
Născut pe 30 iulie 1952 în raionul Fălești din fosta Republică Sovietică Socialistă Moldovenească, Ilie Ilașcu a luptat pentru unirea României cu Basarabia , fiind unul dintre fondatorii Mișcării de Eliberare Națională din Basarabia. În 1992 a fost arestat de forțele separtiste din Transnistria susținute de Serviciul secret militar rusesc. Un an mai târziu, era condamnat la moarte de o instanță neconstituională.
Nouă ani a petrecut după gratii, timp în care a apărut sporadic cu mesaje către români.
Ilie Ilașcu a fost eliberat în 2001, după intervenția comunității internaționale. În același an a fost decorat cu Ordinul Naţional „Steaua României. Iar în 2004, Curtea Europeană a Drepturilor Omului a decis că Federația Rusă și Republica Moldova poartă responsabilitatea pentru tortură și privare ilegală de libertate în cazul său.
Ilie Ilașcu a fost deputat în Parlamentul Republicii Moldova și senator în Parlamentul României din partea Partidului România Mare.




