6 medalii de aur pentru România la Campionatele Balcanice de atletism pentru juniori

România a cucerit șase medalii de aur, două de argint și șase de bronz, în prima zi a Campionatelor Balcanice de atletism pentru juniori, găzduite de Stadionul Nicolae Dobrin din Pitești.

România a devansat Grecia și Turcia în clasamentul pe medalii.

Medalii de aur pentru delegația României au adus Bianca Anton (400 m), Marina Baboi (100 m), Nicoleta Iulia Banaga (400 m garduri), Diana Ana Maria Ion (triplusalt), ștafetă feminină 4×100 m (Vanessa Balaci, Andrea Miklos, Diana Volf, Marina Baboi) și Dorin Andrei Rusu (5.000 m).

Cele două medalii de argint au fost obținute de Adrian Garcea (1.500 m) și de ștafetă masculină 4×100 m (Robert Breahnă, Cosmin Pichiu, Ciprian Daroczi, Ștefan Florian).

Medalii de bronz au fost cucerite de Ioana Diana Țigănașu (disc), Violeta Elena Dan (3.000 m obstacole), Cristina Bălan (800 m), Bogdan Ioan Șitoianu (lungime), Ionuț Apostu (greutate) și Mihăiță Andrei Micu (ciocan).

Rezultate:

FEMININ
prăjină
1. Ariadni Adamopoulou (Grecia) 4,00 m
2. Elija Valentic (Croația) 4,00 m
3. Ema Cetusic Jakopovic (Croația) 3,40 m

disc
1. Alexandra Emilianov (R. Moldova) 56,35 m
2. Kristina Rakocevic (Muntenegru) 54,79 m
3. Ioana Diana Țigănașu (România) 49,90 m

400 m
1. Bianca Anton (România) 55.59
2. Dora Filipovic (Croația) 55.94
3. Wanda Haber Zelanto (Croația) 56.09

100 m
1. Marina Baboi (România) 11.71
2. Daniela Pesic (Croația) 11.99
3. Aikaterini Laftsi (Grecia) 12.01

suliță
1. Franja Zelimorski (Croația) 53,44 m
2. Rabia Karaman (Turcia) 46,34 m
3. Afrodita Maniou (Grecia) 46,28 m

400 m garduri
1. Nicoleta Iulia Banaga (România) 59.05
2. Anna Kiafa (Grecia) 59.41
3. Wanda Haber Zelanto (Croația) 60.41

triplusalt
1. Diana Ana Maria Ion (România) 12,94 m
2. Tugba Danismaz (Turcia) 12,68 m
3. Anastasia Calinina (R. Moldova) 12,67 m

3.000 m obstacole
1. Yonca Kutluk (Turcia) 10:41.92
2. Sivia Gheorghieva (Bulgaria) 10:53.07
3. Violeta Elena Dan (România) 10:56.29

800 m
1. Liliana Gheorghieva (Bulgaria) 2:09.14
2. Semra Karaslam (Turcia) 2:09.68
3. Cristina Bălan (România) 2:11.00

ștafetă 4×100 m
1. România (Vanessa Balaci, Andrea Miklos, Diana Volf, Marina Baboi) 46.36
2. Serbia (Milica Emini, Tamara Vuletic, Annja Lukic, Anja Kovac) 46.86
3. Croația (Orhidea Lescak, Dolores Cosic, Luana Bobanovic, Daniela Pesic) 47.57

MASCULIN
lungime
1. Panagio Mantzourogianni (Grecia) 7,62 m
2. Ergys Gjecaj (Albania) 7,54 m
3. Bogdan Ioan Șitoianu (România) 7,38 m

400 m
1. Ahmet Kasap (Turcia) 47.19
2. David Salamon (Croația) 47.27
3 Mahsum Korkmaz (Turcia) 47.84

greutate
1. Odysseas Mouzenidis (Grecia) 19,67 m
2. Gheorghi Mujardize (Georgia) 19,52 m
3. Ionuț Apostu (România) 18,92 m

100 m
1. Konstantinos Zikos (Grecia) 10.57
2 Antonio Ivanov (Bulgaria) 10.66
3. Gal Arad (Israel) 10.69

1.500 m
1. Abdurahman Gediklioglu (Turcia) 3:55.28
2. Adrian Garcea (România) 3:55.46
3. Abdullah Ozdemir (Turcia) 3:55.64

400 m garduri
1. Sinan Oren (Turcia) 52.21
2. Adam Yacobi (Israel) 53.64
3. Mehmet Emin Bairam (Turcia) 53.81

ciocan
1. Dan Morari (R. Moldova) 71,64 m
2. Georgios Korakidis (Grecia) 71,63 m
3. Mihăiță Andrei Micu (România) 71,32 m

înălțime
1. Filip Mrcic (Croația) 2,10 m
2. Antonios Marlos (Grecia) 2,10 m
3 Jasmin Halili (Serbia) 2,10 m

5.000 m
1. Dorin Andrei Rusu (România) 14:27.10
2. Ramazan Bastug (Turcia) 15:08.13
3. Hristian Stoianov (Bulgaria) 15:11.16

ștafetă 4×100 m
1. Grecia (Sotirios Gkaragkanis, Panagiotis Harvanitis, Michail Pappas, Konstantinos Zikos) 40.88
2. România (Robert Breahnă, Cosmin Pichiu, Ciprian Daroczi, Ștefan Florian) 41.52
3. Serbia (Bosko Kijanovic, Aljosa Gnip, Nikola Kovacevic, Ognjen Stojanovic) 42.16


Ascultă online Europa FM / Descarcă gratuit aplicaţia Europa FM pentru Android sau aplicaţia Europa FM pentru iOS