Confidenţialitate


”20 de ani în Siberia” – cu Amalia Ciolan, la Teatrul Național București


’20 de ani în Siberia’ este un monolog dramatic în regia lui Sorin Misiranțu, după cartea ’20 de ani în Siberia. Amintiri din viață’ de Anița Nandriș-Cudla.

Actrița Amalia Ciolan prezintă destinul unei țărănci bucovinence, Anița, deportată împreună cu cei trei fii ai săi în Siberia, la Cercul Polar, în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial, după ce Bucovina de Nord fusese ocupată de Uniunea Sovietică – AUDIO.

Separată de soțul și de mama bolnavă, pe care nu avea să-i revadă niciodată, Anița a supraviețuit regimului de înfometare, bolilor și muncii într-un mediu extrem de dur.

A reușit să își crească cei trei fii și să se întoarcă cu ei pe plaiurile natale în 1961. Cartea sa de memorii a fost tipărită abia după 1989, în România, la Editura Humanitas.

Pe de altă parte, volumul ’20 de ani în Siberia’ a fost transformat într-un scenariu radiofonic de Magda Duţu şi Raisa Radu. Montajul, în regia lui Petru Hadârcă, poate fi ascultat pe platforma eteatru.ro. Din distribuție, actrița Rodica Mandache – AUDIO.

Revenind la Teatrul Național București, spectacolul ’20 de ani în Siberia’ realizat în cadrul programului ‘Procesul comunismului prin teatru’, a avut premiera pe 16 ianuarie.

Următoarele reprezentații sunt programate pe 23, 24, 29 și 30 ianuarie, respectiv pe 7 februarie.


Ultimele stiri
A început ședința pentru învestirea guvernului Veștea. Premierul desemnat: Avem nevoie urgentă de stabilitate./ Simion: „Părăsim această sală…

Guvernul a încheiat negocierile cu Comisia Europeană privind modificarea PNRR. Bolojan: „Există încă un risc de pierdere de…

Învestirea Guvernului Veștea, în linie dreaptă. Urmează ședința plenului reunit

Relația politică dintre PSD și AUR alarmează instituțiile europene. Daniel Buda: „Unul dintre cele mai periculoase momente de…

Alexandru Rogobete urmează să se întoarcă la șefia Ministerului Sănătății. Ce măsuri propune | AUDIO

Marian Neacșu, despre negocierile dintre Veștea și Simion: Cred că este o decizie corectă

Peiu anunță că se retrage din conducerea AUR dacă Simion decide să voteze învestirea Guvernului Veștea:

George Simion, după întâlnirea cu premierul desemnat: Suntem dispuși să facem eforturi. Condiția impusă președintelui

Adrian Veștea, după negocierile cu George Simion: Mergem mai departe cu învestirea

UE alocă peste 56 de milioane de euro fermierilor afectați de fenomene meteo extreme din cinci state. România,…