Confidenţialitate


15 iulie – data la care Judecătoria Slatina va decide dacă Sorina poate pleca din România


15 iulie – data la care Judecătoria Slatina va decide dacă Sorina poate pleca din România

Judecătoria Slatina ar urma să decidă în 15 iulie dacă Sorina, fetița din Baia de Aramă care a fost adoptată de o familie de români stabiliți în SUA, poate părăsi țara împreună cu părinții adoptivi, au anunțat vineri reprezentanții instanței.

Judecătoria Slatina este a cincea instanță la care a ajuns acest dosar, deschis după ce procurorul general Bogdan Licu a cerut interdicție de părăsire a țării pentru Sorina.

Vicepreședintele Judecătoriei Slatina, Petronela Stamatoiu, a transmis, vineri, printr-un comunicat de presă, că dosarul a fost repartizat unui complet specializat, pentru minori și familie.

Termenul de judecată a fost stabilit pentru 15 iulie, a precizat sursa citată.

Judecătoria Slatina este a cincea instață chemată să soluționeze ordonanța președințială.

Inițial, procesul a fost deschis la Tribunalul Mehedinți după ce procurorul general a trimis acestei instanțe solicitarea de a emite o ordonanță președințială de interzicere a părăsirii teritoriului României de către fetița de 8 ani.

Această instanță și-a declinat competența către Judecătoria Drobeta Turnu Severin.

Au urmat Curtea de Apel Craiova și Tribunalul Olt.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”