Villarreal a câştigat trofeul Europa League

Villarreal a cucerit trofeul Europa League la fotbal, miercuri seara, învingând Manchester United, scor 11-10 după loviturile de departajare.

După cele 90 de minute regulamentare şi după prelungiri, era egalitate de 1-1.

”Submarinul galben” a deschis scorul, prin Gerard Moreno (’29), iar United, campioana din 2017, a egalat prin Edinson Cavani (’55).

Aflați la prima lor finală europeană, ibericii au reuşit să producă surpriza sub “bagheta” antrenorului Unai Emery, cel care care câştigase deja trei trofee consecutive cu Sevilla în Europa League (204, 2015, 2016), iar în 2019 a condus-o pe Arsenal până în finală.

Diferenţa fiind făcută de portarul argentinian Geronimo Rulli, care a transformat penalty-ul său şi apoi a apărat şutul omologului David de Gea.

Spectacolul a aşteptat însă până la penalty-uri, notează Agerpres.

United a dominat jocul în prima repriză, iar controlul jocului s-a accentuat în partea secundă, pentru ca în prelungiri Villarreal să fie echipa mai activă.

La loviturile de departajare, Villarreal a fost perfectă, transformând tot, prin Gerard Moreno, Daniel Raba, Paco Alcacer, Alberto Moreno, Daniel Parejo, Moi Gomez, Raul Albiol, Francis Coquelin, Mario Gaspar, Pau Torres şi Geronimo Rulli.

United a marcat 10 din cele 11 şuturi, prin Juan Mata, Alex Telles, Bruno Fernandes, Marcus Rashford, Edinson Cavani, Fred, Daniel James, Luke Shaw, Axel Tuanzebe, Victor Lindeloef, iar David de Gea a ratat.

A fost pentru a patra oară în istorie finalelor într-o singură manşă când câştigătoarea competiţiei a fost decisă la loviturile de departajare, după ce Galatasaray a învins-o pe Arsenal în 2000, iar Sevilla pe Espanyol în 2007 şi pe Benfica în 2014.

Prin acest succes, Villarreal şi-a asigurat prezenţa în ediţia viitoare a Ligii Campionilor, deşi a încheiat pe locul 7 în campionat.