Viitorul – Steaua 0-3

Ros-albastrii au 9 puncte avans in fruntea Ligii Intai in timp ce echipa lui Hagi se scufunda in subsolul clasamentului.

Latovlevici si Iancu au marcat inainte de pauza iar Keseru in repriza secunda si Laurentiu Reghecampf a spus ca Steaua isi va respecta blazonul pana la finalul sezonului. El i-a raspuns astfel patronului echipei Dinamo, Ionut Negoita, care s-a declarat convins ca Viitorul va castiga partida.

Lupta pentru evitarea retrogradarii este tot mai palpitanta: FC Brasov a invins-o aseara cu 3-1 pe Concordia Chiajna iar U CLuj s-a impus cu 2-1 in deplasare la Poli Timisoara. Max Nicu a fost eroul ardelenilor, care au revenit dupa ce au fost condusi la pauza printr-o pasa decisiva si primul gol in Liga Intai pentru mijlocasul venit din Germania.

Viitorul ramane pe penultimul loc in clasament, la 4 puncte de salvare. Sageata Navodari are 29 de puncte, FC Brasov 30, iar deasupra liniei la un singur punct sunt Otelul Galati si Poli Timisoara. Alte 3 echipe sunt la doar 3 puncte de zona retrogradarii: Ceahlaul, U Cluj si Gaz Metan Medias.