Viitorul – Steaua 0-3

Latovlevici si Iancu au marcat inainte de pauza iar Keseru in repriza secunda si Laurentiu Reghecampf a spus ca Steaua isi va respecta blazonul pana la finalul sezonului. El i-a raspuns astfel patronului echipei Dinamo, Ionut Negoita, care s-a declarat convins ca Viitorul va castiga partida.

Lupta pentru evitarea retrogradarii este tot mai palpitanta: FC Brasov a invins-o aseara cu 3-1 pe Concordia Chiajna iar U CLuj s-a impus cu 2-1 in deplasare la Poli Timisoara. Max Nicu a fost eroul ardelenilor, care au revenit dupa ce au fost condusi la pauza printr-o pasa decisiva si primul gol in Liga Intai pentru mijlocasul venit din Germania.

Viitorul ramane pe penultimul loc in clasament, la 4 puncte de salvare. Sageata Navodari are 29 de puncte, FC Brasov 30, iar deasupra liniei la un singur punct sunt Otelul Galati si Poli Timisoara. Alte 3 echipe sunt la doar 3 puncte de zona retrogradarii: Ceahlaul, U Cluj si Gaz Metan Medias.