Victorie pentru Petrolul si remiza pentru Astra in preliminariile Europa League

Meci cu ghinion pentru Astra si antrenament cu public pentru Petrolul, la debutul fostelor rivale concitadine in preliminariile Europa League. Echipa din Giurgiu a condus-o cu 1-0 din minutul 8 pe Omonia Nicosia prin golul lui Tembo, apoi a ratat cateva ocazii mari si cipriotii au inscris in minutul 66 prin fostul rapidist Joao Paulo Andrade. Returul Omonia Nicosia – Astra se va juca joia viitoare. Petrolul si-a asigurat din primul meci prezenta in turul al 3-lea preliminar, in fata amatorilor Vikingur din Insulele Feroe, scor 3-0. A marcat De Lucas in prima repriza, iar dupa pauza Gicu Grozav a reusit o ‘dubla’. Tunisianul Hamza, care a ratat de cateva ori din careul mic si a trimis in bara un penalty in minutul 52. Returul Vikingur – Petrolul se va disputa tot saptamana viitoare.