UTA Bătrâna Doamnă a câștigat barajul din Liga a 2-a

Formația din Arad a câștigat dubla manșă cu Dunărea Călărași pentru promovarea din Liga a 2-a și va lupta pentru un loc în Liga 1 cu FC Voluntari.

După ce pierduse primul tur cu 1-3, UTA s-a impus în retur cu 4-1, deși a jucat în inferioritate numerică din minutul 74, când Manea a fost eliminat.

La finalul primelor 90 de minute scorul a fost 3-1. Pentru Bătrâna Doamnă au marcat Man, Curtuiuș și Rus, iar golul gruparii din Călărași a fost înscris de Balint. În prima repriză a prelungirilor, Rus a punctat din nou și a adus calificarea.

UTA o va întâlni pe FC Voluntari tot în dublă manșă, la 8 și 12 iunie.

Amintim, din Liga 1 au retrogradat direct Petrolul Ploiești și ACS Poli Timișoara, iar FC Rapid și Gaz Metan Mediaș au promovat după ce au câștigat cele două serii ale eșalonului secund.

Ascultă online Europa FM / Descarcă gratuit aplicaţia Europa FM pentru Android sau aplicaţia Europa FM pentru iOS