UTA Bătrâna Doamnă a câștigat barajul din Liga a 2-a

Formația din Arad a câștigat dubla manșă cu Dunărea Călărași pentru promovarea din Liga a 2-a și va lupta pentru un loc în Liga 1 cu FC Voluntari.

După ce pierduse primul tur cu 1-3, UTA s-a impus în retur cu 4-1, deși a jucat în inferioritate numerică din minutul 74, când Manea a fost eliminat.

La finalul primelor 90 de minute scorul a fost 3-1. Pentru Bătrâna Doamnă au marcat Man, Curtuiuș și Rus, iar golul gruparii din Călărași a fost înscris de Balint. În prima repriză a prelungirilor, Rus a punctat din nou și a adus calificarea.

UTA o va întâlni pe FC Voluntari tot în dublă manșă, la 8 și 12 iunie.

Amintim, din Liga 1 au retrogradat direct Petrolul Ploiești și ACS Poli Timișoara, iar FC Rapid și Gaz Metan Mediaș au promovat după ce au câștigat cele două serii ale eșalonului secund.